Šlapka. Krásný český název, který mně zní tak nějak divně a myslím, že takový díl na kole nemám. Já mám pedál.

A mrzí mě, že se tenhle název v cyklistice používá hlavně pro klasické, obyčejné placaté pedály, kterým se říká platformy. A zní to tak nějak nelichotivě. A ještě víc mě mrzí, že hodně cyklistů má pocit, že kdo nejezdí na nášlapných pedálech, tak není opravdový cyklista. 

Je jasný, že při cyklistice, kde záleží na co největším výkonu, vám nášlapné pedály pomůžou v lepším přenosu vaší energie a pomáhají vám i líp kontrolovat kolo. Jsou pak samozřejmě lepší pro cyklisty, kteří mají dostatek zkušeností a rychlostní a výkonostní ambice. Ale myslím si a moje zkušenosti jsou takový, že při hobby cyklistice často můžou spíš překážet. Že vám sice dají lepší výkon, ale míň klidu. Že pak budete z kola častěji vystupovat, abyste náhodou nespadli, protože se bojíte, že nevyšlápnete pedál. A díky tomu budete možná v cíli pomaleji než na těch obyčejných "šlapkách". Na kterých navíc můžete jet v teniskách, ve kterých se vám pak půjde líp za odměnu na pivo. 

My na campech dáváme na výuku všem žákům platformy. Bez diskuze a bez rozdílu dovedností. Protože s nima se učí líp a učí se to hlavně v tý správný a základní variantě. Nášlapy vám pomáhají, ale vlastně se některý věci učíte trochu špatně. Je to trochu podobný jako automatická a manuální převodovka v autě. Kdo začne jezdit rovnou s automatem, ten vlastně neví, jak správně řadit a díky tomu má menší cit při jízdě. Neumí tolik poslouchat motor a jeho otáčky a nedokáže dobře vnímat, co mu auto říká. To je podobný i na kole, kde jsou vaším motorem nohy. A právě hlavně motorem ovládáte kolo! Proto je potřeba v nich mít cit, umět s nima kolo ovládat a cítit, co se s ním děje. A pak na to správně reagovat.

Na pedálech jen nestojíte a nešlapete do nich, ale naopak ho náklonem chodidel posouváte   tam, kam chcete jet.

A tak ho částečně i řídíte. Jasně, už slyším jak říkáte, že vám nohy na platformách skáčou a vyhazujou vás a na nášlapech naopak krásně drží. Ale to je přesně to, o čem mluvím. Vy musíte mít měkký kolena. Mít v nich jemný tlumič a tím se snažit vše odpružit a pohltit. Přes pedály vnímáte to, co se s kolem děje a pak mu líp nasloucháte. A když nasloucháte dobře, tak nohy u pedálů drží. A když někdy nadskočí, tak máte jistotu, že zase spadnou dolů :-)  Pokud je máte pevně přidělaný, tak drží vždycky a vás to nenutí tolik pružit v kolenou. Kolo pak od různých drobných nerovností poskakuje, vy máte pevný kolena a všechen neklid se přenáší přímo do vašeho těžiště a tím pádem do klidu a plynulosti vaší jízdy. A to je větší problém než poskakující nohy. Vy to jen nevidíte.

Na platformách trénuje řada závodníků. Já s Jitkou Škarnitzlovou a Kristianem Hynkem občas taky.

Platformy jsou podle mě lepší pro jezdce, kteří nemají na kole takovou jistotu a nemají závodní ambice. Určitě bych je nechal co nejdýl dětem, aby se naučili kolo od mala ovládat správných způsobem. Určitě by na nich měl občas trénovat každý! Trénuje na nich řada závodníků. Já s Jitkou Škarnitzlovou a Kristianem Hynkem občas taky. Stejně jako je používají mladí nadějní kluci, který trénujeme techniku. Zkuste to i vy a uvidíte, že to funguje! Je to samozřejmě i bezpečnější při zkoušení nějakých technickým dovedností. Možná vám nohy budou trošku poskakovat, ale budete mít víc klidu při urovnávání na kole a třeba při vystupování z něj. Slyšel jsem hodněkrát, že přeci umíte vyšlápnout pedál včas. Věřím vám. Ale stačí se podívat na závody profíků a vidíte kolikrát padají s nohama zašlápnutýma do pedálů. A ty pády nevypadaj pěkně. No, nestihli to...

A pozor! Neporovnávejte nášlapy s pedálama za pár peněz a pohorkoma k tomu. To není rovný souboj. Záleží na tom, jaký boty a pedály máte. Nejlepší jsou boty s rovnou podrážkou s pravidelným a jemným vzorkem a pedály s ocelovými piny, tedy se šroubky, které se dobře zarazí do podrážky.

Vím, že hodně cyklistů si stejně bude říkat, že cyklista bez nášlapů není cyklista. Ale zkuste prosím být trošku tolerantní k těm, kteří to vidí jinak. Dovolte platformy svým ženským, kamarádům a dědům, když se nášlapů bojí.

Cyklistika není o šlapkách, ale o kulatým srdci!  

Bavte se s kolem!

P.S.  Zkušenosti se šlapkama nemám. S platformama spoustu. A tady je jedna z mnoha podobných zpráv našich žáků... 

Ahoj Pepo, po zkušenostech se zapůjčenými pedály na vašem campu jsem se rozhodla vzdát nášlapů a jezdit na platformách. No a dneska mám za sebou první vyjížďku na svých nových NS pedálech a "fajftenech" a nemůžu si je vynachválit. Noha drží jako přibytá a zároveň můžu kdykoliv bezpečně vystoupit. Reakce okolí byly hodně nepříjemné... Změnila jsem styl a nejsem tedy už správná bikerka. Kdo dneska nejezdí s SPD, jako by snad ani nebyl... Já si to už ale nemyslím. Změny ani trochu nelituju a jsem ráda, že jsem se tak rozhodla. Díky za inspiraci! Hezký zbytek neděle.

Lucka