Často slýchám od kamarádů a známých otázky a povzdechy, že by chtěli cestovat obytkou, ale že se toho bojí, že je to drahý a nebo, že nepřesvědčí svojí drahou.

Musím se přiznat, že i moje cesta byla trošku delší. I když jsem v naší obytný Avii, kterou jsme s rodičema a kamarádama postavili na konci osmdesátých let, zažil spoustu neopakovatelných zážitků. Projeli jsme s ní spoustu závodů a zemí, často jí dělali generálku na cestách a občas ji museli tlačit. Já byl ale tenkrát jen člen posádky, který se spíš veze. Když jsem před pár lety vyrazil sám jako kapitán, tak jsem pochopil, že jeho život na cestách je o kus těžší a po prvním několikadenním výletě jsem měl pocit, že na roli kapitána nemám. Dal jsem tomu ale další šanci a poznal, že být kapitánem lodi je vlastně parádní a doprodružná funkce. Zkusím Vám tady napsat pár rad a svých zkušeností.

...po prvním několikadenním výletě jsem měl pocit, že na roli kapitána nemám.

Cestovat obytkou je jiný cestování a není pro každýho. Chce to od vás víc energie a improvizace, přináší to víc starostí, ale taky víc svobody a nesterilní zážitky. Obytný auto není auto, je to chata na kolečkách a potřebuje tedy péči jako chata. Ale zase s ní můžete být každý den jinde. Jestli chcete jet jednou za rok na 14 dní k moři na jedno místo, tak pro vás to není. Pokud si myslíte, že cestováním s obytkou nějak zásadně ušetříte, tak na to taky zapomeňte. Obytkou můžete jezdit celý rok třeba i jen na víkedny po Čechách, na obchodní schůzky a nebo v zimě na hory. A nebo třeba do restarace, kde můžete pít, pak přespíte ve městě a ráno jedete domů. Tak to dělají jedni známí.:-) S obytkou se dá prostě hodně věcí dělat jinak.

Cestovat obytkou je jiný cestování a není pro každýho.

A jak přijít na to, jestli vás to bude bavit? Jestli obytku nebo příves, jestli to chytne i ostatní členy rodiny nebo vaši partnerku nebo partnera? Půjčte si obytku jen na pár dní a vyražte mimo sezónu za menší ceny a ve větším klidu na cestování někam blíž a tam, kde se domluvíte a po silnicích, kde se nebojíte. Připravte se na to, že pojedete s velkým autem, který si musíte trošku osahat a že až časem nebudete mít problém vjet do centra města a zjistíte, že s tím zaparkujete skoro všude. Zjistěte, co to znamená starat se chod obytkový domácnosti. Tedy abyste měli dost vody, elektriky, plynu, nepřetýkal vám záchod, ale abyste taky měli jídlo a další domácí potřeby. Nejdřív vás to bude možná trošku stresovat, ale postupně zjistíte, že je to vlastně zábava a dobrodružství. Že vodu sežene u benzínek, v kašně a nebo někde na statku. Že záchod můžete vylít na záchodech nebo do výlevek pro to určených na větších parkovištích, že elektrika se vám může dobíjet přes solární panely a nebo při jízdě, ale že ji můžete dobít i třeba na benzínce nebo u obchodu, když si tam něco koupíte a slušně poprosíte. Že všechny ty věci máte doplňovat radši dřív a pravidelně, než čekat až to bude třeba. To pak může být trochu problém.

...všechny ty věci máte doplňovat radši dřív a pravidelně, než čekat až to bude třeba.

Vyražte na místa, který vás budou bavit a která třeba znáte a ukážou vám, v čem je obytka jiná. Že váš plán cesty může být hodně volnej. Že se můžeta zastavit kde chcete, jíst můžete kde chcete, spát můžete skoro kde chcete a kdekoliv se můžete zdržet. Spíte pořád ve stejný posteli a nepřenášíte kufry. Pro větší klid můžete parkovat v kempech, ale větší dobrodružství je spát mimo ně.

A třeba jako tip je tenhle náš výlet na začátku září do Toskánska, který bych vám doporučil. Prohlídky měst, návštěvy vinařství, parkování v centru, na kopcích mezi vinecema s panoramata i pár metrů od moře, voda u benzínek i z kašen, italský jídlo v restauracích, v obytce i na plážích. Skoro tři tisíce kiláků hlavně po dálnicích, ale taky v úzkých uličkách a prašných cestách na jedničku. Žádná noc v kempech, jedna pokuta za špatný parkování u pláže, kde vám policie řekne, že tam můžete za těch 28euro stát ještě 24 hodin. Spousta starostí, ale hodně zážitků, co vám v katalogu cestovní kancelář nenabídne.

Tak se nebojte to zkusiit, půjčte si různá auta, různý tipy a velikosti a dejte tý vášni chvilku čas na usídlení pod vaší kůží.

Díky Adria za to, že u mě se to usídlilo! A ERV Evropská pojišťovna za klid a pohodu na cestách.