Kolo je hračka, která mě baví a inspiruje.
A mě baví inspirovat vás. Jak si hrát.

O mně

JOSEF DRESSLER

Narozen 17.2.1971 ve Vlašimi

Vodnář, cyklista a optimista

Dvojnásobný mistr světa, mistr Evropy, vítěz Světového halového poháru, mistr Asie a dvacetinásobný mistr republiky v biketrialu, propagátor cyklistiky, nejzkušenější český učitel jízdy na kole, za posledních devatenáct let autor mnoha výukových článků v novinách, časopisech i na internetu, autor knih Škola kola (2002 a 2013) a EnCYKLOpedie (2003), autor výukového videa Golden Bike (2000), učitel ve škole jízdy v časopise Velo revue, moderátor cyklistických závodů, televizních osvětových seriálů Cyklisté a chodci (2010), Rozum nebo Extrém (2011) a S ČT Sport na vrchol (2014 a 2015), učitel jízdy na kole na mnoha cyklistických akcích a festivalech, trenér juniorského Mistra světa a Evropy v biketrialu Laca Janošky. Od roku 2016 mentor jedné z našich nejlepších bikerek, Jitky Škarnitzlové a medailisty z MS v maratonech Kristiana Hynka.

Se závoděním jsem skončil v roce 2005 a od té doby se věnoval hlavně exhibicím. A taky svému koníčku - motorkám. Jel jsem Mistrovství ČR v motorkovém trialu a dostal se mezi dvacet nejlepších domácích jezdců. Oblíbil si taky okruhy a enduro. Nějak mi ale začalo chybět kolo a tak jsem se vrátil v roce 2011 zpět k nemotorovému ježdění. Vyzkoušel řadu různých kol i terénů a vše mě začalo zase víc bavit. Na podzim jsem uspořádal svůj první Weekend camp a předávání zkušeností a kontakt s ostatními jezdci mě bavil stále víc. Sám jsem se učil nové věci, začal jezdit trochu jinak díky zkušenostem z motorek. Učil se lépe učit a poznával řadu starostí v ježdění ostatních bikerů. V dalších letech jsem přidal víc termínů campů, učil jsem na dalších akcích, víc pracuji s dětmi na KPŽ. V roce 2013 jsem si zkusil první Enduro závody na kole a v největším domácím seriálu Specialized Enduro série skončil v konečném pořadí na patnáctém místě. V prosinci pak vyšlo nové vydání knížky Škola kola, kterou jsem připravil s fotografkou Markétou Navrátilovou. Bylo to hodně práce, ale také nové poznatky s mými žáky. A kola Školy kola a života se točí dál..

IDEA

Často slýchám dotaz, koho a co vlastně učím, když jezdit na kole umí přece všichni. A já s klidným hlasem odpovídám, že neumí. Že v základních dovednostech dělají spoustu chyb. A kolo neovládají. Většina z nás se naučila jezdit v dětství. Držet rovnováhu a směr. A ostatní věci pak už jen nějak sbíráme na cestě životem. Bohužel ten sběr není vždy nejlepší a naše schopnosti jsou limitované.

A když nemáte zvládnuté dobře základy, tak nemůžete správně projet ani jednoduchá místa. Často a naprosto zbytečně pak z kola musíte slézt, neužijete si vaši vyjížďku, víc se bojíte a jste zároveň sami sobě nebezpečnější.

Nejde o to umět nějaké velké skoky, ale co nejlépe zvládat elementární dovednosti. Rovnováhu, rytmus jízdy, brzdění, řazení, průjezd zatáčkou, jízdu do kopce a z kopce… Díky nim se pak můžete zlepšovat dál a překonat i větší a složitější nástrahy.

A přesně tohle se vás snažím učit. Vás, kteří si chcete jízdu na kole užít. Nebát se ho. Mít větší radost z vašich vyjížděk a výletů.

O CAMPECH

Už od roku 1990 jsem organizoval různé trialové závody a exhibice. První camp jsem uspořádal v roce 2007 v Tanvaldu. Byl trialový a za ty roky je to už spíš mezidárodní festival, na který přijíždí každý rok přes dvě stovky účastníků z deseti zemí světa. Skvělí borci jako byl v roce 2013 Danny MacAskill, ale i začátečníci všech věkových kategorií. Jezdci na kolech, jednokolkách i motorkách. Ale i kamarádi a celé rodiny. Tahle akce se jmenuje Dressler camp a její heslo je Trial, fun and rock'n'roll. Pravidelně ji pořádáme na začátku prázdnin v Tanvaldu.

Na podzim roku 2011 jsem uspořádal první Dressler Weekend Camp, který má jiný formát a je určen pro mtb jezdce. Pro malou skupinu žáků a s tréninkem základů ovládání kola. Ty potřebují pilovat a opravovat všichni. Jsem moc rád, že to chápe stále více cyklistů a že nám naši žáci na campech dávají tolik radosti a emocí. Já můžu uplatnit řadu zkušeností, které jsem nabral při svém závodění, při trénování a koučování, ale i při moderování akcí.

Za 6 let nám rukama prošlo už několik stovek cyklistů a těší nás skvělé reference a zároveň nás to čím dál víc baví.

Stále zlepšujeme drobnosti, které jsou tak důležité pro celkový dojem a efet účasti. Připravujeme nové varianty a lokality. V roce 2014 jsme uspořádali 12 víkendových kempů a další 4 firemní dvoudenní akce. V roce 2015 jsme připravili jako novinku dvoudenní trailové campy a nebo sedmidenní dětský camp. A u všech sjednotili název na Dressler camp. V roce 2016 jsme přidali nové lokality a v roce 2017 velký zájem zaznemanaly jednodenní campy a naše oblíbili jsme si areaál Monínec. 

Baví nás učit se s vámi a prožívat vaše malá vítězství a pokroky!